Как кафето се отразява на храносмилането ви?
Ето как кафето се отразява на храносмилането ви, бъдете внимателни.
Айсидора Баум, 28 октомври 2016 г.
Не си въобразявате; бързането към тоалетната след консумацията на чаша кафе е реалност. Кафето определено може да раздвижи храносмилателната ни система, а знаейки защо то ви изпраща в тоалетната, ще ви помогне да планирате по-добре сутринта (пиенето на кафе след ранна среща или изпит може да бъде умен ход). Напълно здравословно е да посещавате тоалетната няколко пъти на ден, така че консумацията на кафе може да бъде от полза за поддържане на редовна дефекация. Деликатното при храносмилането е, че понякога тялото реагира с появата на болки, спазми, разстройство или констипация, а за съжаление, кафето оказва някои сериозни ефекти върху храносмилането, които можем да обвиним за стомашните проблеми .
„Дебелото ви черво е мускул, а тъй като кофеинът стимулира мускулите, приемът му може да стимулира перисталтиката – ритмичните контракции на стомашно-чревния тракт. Това може да доведе до диария или разстройство при някои хора или комфортна дефекация при други” , обяснява Лори Чонг, регистриран диетолог в Медицински център „Уекснер” към Държавния университет в Охайо.
„Кафето съдържа кофеин, а кофеинът може да ускори вашия метаболизъм. Кофеинът може да действа като слабително. Ето защо пиенето на кафе може да предизвика у някои хора движение на храносмилателната система почти веднага след консумация” обясняват д-р Чарлз Галанис, сертифициран хирург от Чикаго и Робърт Дорфман, научен сътрудник в Северозападния филиал на „Пластична и реконструктивна хирургия”.
Все пак, обратното също е вярно. „Кофеинът може да подейства като диуретик и да увеличи производството на урина, като по този начин доведе до дехидратация и възможна констипация, като краен резултат”, казват Галанис и Дорфман.
И така, какво да правим?
Пиенето на кафе със сигурност влияе на храносмилането, но приемайки тези мерки можем да намалим вероятността от подобни крайности. „Ето защо, за да избегнем такива проблеми, е важно да приемаме достатъчно вода”, съветват Галанис и Дорфман. Освен това, пиенето на кафе може да забави храносмилането. „Доказано е също, че кофеинът увеличава производството на хормони като адреналин и норадреналин, които дават усещането за повече енергия и карат сърцето да бие ускорено. По този начин се намалява притокът на кръв към тънките черва, което забавя процеса на храносмилане”, обясняват Галанис и Дорфман.
Като говорим за кафето, както и при най-вкусните неща в живота, от ключово значение е умереността. „В крайна сметка, кофеинът е киселинен, затова внимавайте с повишената консумация или можете да увредите лигавицата на храносмилателния тракт. Консумацията на твърде много кофеин може да предизвика язва или възпаление на стомашната стена и може да се отрази особено зле на пациенти с болестта на Крон или синдром на раздразнените черва”, предупреждават Галанис и Дорфман.
Имайки предвид всички тези изследвания относно кафето, докато сте внимателни с приема му и познавате тялото си, няма причина да не продължите да се радвате на чудесния му вкус.
http://www.extracrispy.com/drinks/1289/this-is-how-coffee-affects-your-digestion
Тази статия все още няма коментари